Csikótűzhely és csempesparhelt építése
Olvasási idő: 3 perc
A Köveskőn, vagy Köveskövön, nem tudom, hogyan helyes – végzett munkánk után Kelet-Szlovákia felé vettük az irányt, ahol egy újabb cserépkályha és csikótűzhely (sparhelt) kombináció építése várt ránk. Ezt a megbízást egyik korábbi ügyfelünk rokona, pontosabban a testvére közvetítette nekünk, akinek már korábban építettünk egy hagyományos, fatüzelésű cserépkályhát. A családnak annyira tetszett a végeredmény, hogy ismét minket választottak – mondhatni, egyszer kipróbálják a cserépkályhát, és többé nem akarnak mást! Ennek az angol verziója valami ilyesmi: Once you go blck you never go… khmm tudjuk.
Sparlelt, cserépkályha, repülőrajt
Először a magyarországi kollégáink érkeztek a helyszínre, hogy előkészítsék a kályha alapját még az előtt, hogy mi odaértünk volna. Októberben indul be igazán a fűtési szezon nálunk, ezért a segítségük elengedhetetlen volt. Ha csak a segédemmel építettük volna, nagyjából 4-5 napot vett volna igénybe, de így csapatban, az eredmény minden várakozást felülmúlt – mindössze 2 munkanap, jó hosszú munkanap alatt elkészültünk! 24 órával a munka kezdete után már csak a kályha kipróbálása és az utolsó simítások maradtak hátra.

A cserépkályha hagyományos dizájnt kapott, gyönyörű kék csempékkel. Az ügyfél kérésére a kályha mellé egy sparheltet is építettünk, amely főzésre is alkalmas. A sparhelt fölé egy virágmotívumos díszcsempét helyeztünk el, és köszönetképpen, meglepetésként egy dekoratív, gyöngysoros vékony csempesort – fríz– is beépítésre került a záró párkánysor alá.

Az épített csempesparhelt bal oldalán található egy fa tárolására alkalmas hely, amelyet teljes egészében csempével burkoltunk. A cserépkályha elülső részére nagy ajtót szereltünk, amely lehetővé teszi, hogy az ügyfél akár sütni is tudjon benne. Így ez a kályha nemcsak a ház fűtését oldja meg, hanem sokoldalúan használható sütésre, főzésre.
Munkakörülmények és kihívások
Minden ügyfélszerződésünkben szerepel, hogy a munkaterületen a hőmérsékletnek legalább 12 °C-nak kell lennie. Október elején viszont az első fagyokkal kellett szembenéznünk Kelet-Szlovákiában, ahol a külső hőmérséklet -1 °C körül alakult. Ahhoz, hogy a munkát minőségben és egészségkárosodás nélkül befejezhessük, megoldást kellett találnunk, hiszen sem ablak, sem fűtés nem volt az újonnan épített szobában. Az ablakokat szőnyegekkel takartuk be, hogy csökkentsük a hideg beáramlását, vagy pontosabban:
Szigorúan termodinamikai szempontból nincs olyan, hogy „hideg”; csupán a hőmennyiség hiányáról beszélhetünk.
A hő mindig egyértelműen kifelé áramlik, azaz a magasabb hőmérsékletű helyről az alacsonyabb hőmérsékletű felé.
Ez azonban anyagáramlásokat is magával hoz:
- A meleg (nagyobb hőmennyiségű) levegő kifelé áramlik.
- A hideg (alacsonyabb hőmennyiségű) levegő befelé áramlik.
Természetesen jelen van sugárzási hőveszteség is, és az anyagáramok között keveredés is létrejön.
A fent említett két áramlás együttes hatása miatt érzékeli az ember vegyesen a két jelenséget – meleg áramlik ki, hideg pedig befelé –, attól függően, hogy éppen melyik áramlatot érzi intenzívebbnek.
Egzakt válasz tehát az, hogy a hő mindig kifelé áramlik.
A többi már tényleg csak nézőpont kérdése: attól függ, hogy éppen melyik áramlást érzékeljük erősebbnek.
miközben a hősugárzó közvetlenül a lábunk mellett duruzsolt reggeltől estig. Egész nap forró teát öntöttünk magunkba, hogy a belső fűtés se maradjon el. Amíg a csempesor száradt és várta a drótozást, felváltva jártunk ki a mindössze 15 méterre lévő kazánházba egy kis extra melegért.

A cserépkályha átadása és a próbafűtés
A kályha begyújtásához száraz fa szükséges, ami problémát jelentett. Nem lepődtünk meg, sajnos 8/10 építésnél vagy nincs tüzifa, vagy nincs száraz tüzifa.
Az átadás napjára sikerült valamennyire a kazán mellett kiszárítani két vödör fát és begyújtottunk, szerencsére a kályha teljes pompájában működött. Az ügyfél eljött ellenőrizni a munkát, és le volt nyűgözve, különösen a tőlünk kapott kockázatos „extra” fríztől. Elbúcsúzáskor sok sikert kívántunk neki a ház felújításához, és reméltük, hogy karácsonykor már a kályha mellett áll majd a karácsonyfa.
Az ügyfél öröme
Az ügyfél kifejezte örömét, és azt mondta, hogy a téli estéket a kályha mellett tölti majd, élvezve a lángok látványát, anélkül hogy egy lépést is kellene tennie a házon kívül. Beleegyezett, hogy videóra vegyünk a véleményét, ami az építést és a velünk való kommunikációt foglalta össze. Ezt különösen nagyra értékelünk, hiszen az őszinte visszajelzés számunkra a legfontosabb, valamint a legjobb reklám.
A gyors építés után elbúcsúztunk a kollégáktól, megköszöntük a segítségüket és haza indultunk a Magas-Tátrán keresztül, amelyet már az aranyszínű ősz takart be. Útközben több tucat falun és városon haladtunk át, és persze mindig figyeltük, hol tüzelnek jól – és hol nem. A kéményből felszálló füst színe mindent elárul.




A füst színe
- Vibráló, átlátszó levegő a kémény tetején – minden rendben, a tüzifa száraz, elegendő az égéshez szükséges levegő.
- Fehér füst – valószínűleg száraz, vagy enyhén nedves fa, de kevés az égéshez szükséges levegő. Esetleg az alulról történő begyújtás okoz még fehér füstöt, az égés első 10-15 percében.
- Sötét, esetleg fekete füst – szemét égetése.

Hazafelé tartva egy újabb potenciális ügyfél szólított meg minket (erősen, és határozottan integetett, miután mellénk húzodott egy hosszú útszakaszon), akinek az autónkon lévő reklámkép keltette fel az érdeklődését. Lehúzódtunk, először azt hittem, kinyílt a furgon hátsó ajtaja, de végül kiderült, cserépkályhát szeretne. Ezt a blogot kb. 3 hónappal a történtek után írom, és láss csodát, elfogadta az árajánlatunkat, cserépkályha tulajdonos lesz az útszéli integetőből.