A lábakon álló „nomád” cserépkályha
Miután felépítettünk egy cserépkályhát Kelet-Szlovákiában, elindultunk a román-magyar határhoz, ahol egy általunk gyártott hordozható kályhát kellett telepíteni. Az ilyen, lábakon álló kályhák csempe-köpenyét a műhelyünkben építjük össze, és a helyszínen már „csak” a belsejét kell felépíteni, végül pedig, rákötjük a kéményre. Az egész folyamat mindössze egy munkanapot vesz igénybe. Egy jó hosszúúúúúúúú munkanapooooot…
Utazás egy elhagyatott erdei faluba
A munkát az eperjesi, (Prešov) régióból indítottuk, mindössze 10 km-re az ukrán határtól, keresztül egész Kelet-Magyarországon. Négy óra elteltével megérkeztünk egy kicsi, erdő közepén fekvő faluba. A faluban nem volt aszfaltozott út, nemhogy bolt. A házak nagy része elhagyatott volt. Megérkeztünk egy régi, házhoz, amelyet egy fiatal informatikus vásárolt meg. A házat erdő vette körül, a homlokzatát pedig ezernyi posoka, felénk csak büdös bogár borította, amelyeket azóta is az autónkban utaznak, turista osztályon, szerte Szlovákiában.

A kályhás kiválasztása egy cikk elolvasása után
Az ügyfelünk minket választott, miután elolvasta a weboldalon a cikkünket a román kályhák minőségéről, amelyeket sokan ismernek és vásárolnak a meg nem nevezett nagy üzletláncokban és facebook csoportokban.
Kihívások a hordozható cserépkályha építésekor
A munkafeltételek nem voltak ideálisak – víz- és áramellátási problémákkal küzdöttünk. Ez azonban nem állított meg bennünket, mivel célunk az ügyfelek elégedettsége, bárhol is dolgozunk. – Ez a betanult, kissé gyenge marketing szövegünk.
A munkát azzal kezdtük, hogy szőnyegeket terítettünk a fa padlóra, ezzel védve a kémény fúrásakor és a kályha építésekor keletkezett szennyeződéstől. A falakat vékony festőfóliával fedtük be, hogy megóvjuk a portól és a kéményből, tisztításkor kihulló koromtól. A munkaterület előkészítése után felállítottuk a kályha „lábait”, és ráhelyeztünk két, előre már összerakott csempe-köpenyt. Ezután felépítettük a kályha belsejét, a füstjáratokat. Nem vagyunk a legolcsóbbak, ennek az az oka, hogy minőségi osztrák és cseh kályhasamottal dolgozunk, nem girbe-görbe, pár szezont bíró lengyel és románnal. A kályha az átadásra elérte az 500 kg-ot. A száradás során még kb. 35-40 liter víz távozik a kéményes a fugákon és a csempe haarriss-on (mikrorepedés) át.

Vendéglátás és váratlan bonyodalmak
Ebédre kiváló tojásrántottát ettünk különféle magyar kolbászokkal és friss zöldségekkel. A munka végéhez közeledve erősen esni kezdett az eső, ami aggodalomra adott okot, mivel attól tartottunk, hogy az erdei homokos út megsüllyed, mi pedig a furgonban éjszakázunk, amíg egy traktor ki nem húzza a kocsit. Már sötét volt, amikor elkezdtük bepakolni az autót. A munka átadását követően, még mindig meglepődve a helyi utak minőségén, elindultunk a szállásunkra. FUN FACT: jéggé fagyva, vizesen, fáradtan léptünk be a szobába, ahol szerencsére a minimumom ment a fűtés, a falakból sugárzott a hideg. A megfázástól, amíg a feltekert radiátor be nem fűtötte a szobát, a kémény előfűtéséhez használt légfúvó mentett meg.
Visszaút és agyagbányászat
Reggel a műhelyünkben folytattuk a munkát. A visszaút több mint négy órát vett igénybe, de félúton megálltunk Magyarországon, és egy előre megbeszélt helyen (természetesen pénzért) kiástunk egy adag agyagot, amelyet minden munkánknál felhasználunk.




