cserpkalyha epites balaton

Modern kék cserépkályha a cseh határnál

Olvasási idő: 2 perc

Októberben ellátogattunk Köveskő nevű faluba, amely a cseh határ közelében, festői hegyek között helyezkedik el. A cél egy modern külsejű, külső levegővel ellátott kék cserépkályha építése volt. Az erdő nap mint nap új, lenyűgöző őszi színekben pompázott, mintha csak egy festő ecsetje keltette volna életre.

Modern cserépkályha vagy kandalló

Ügyfeleink eredetileg kandallót szerettek volna rendelni, ám mi részletesen elmagyaráztuk a kandalló előnyeit és hátrányait és a beltéri levegőre gyakorolt hatásait. Figyelmbe vettük a jövőbeli tulajdonos és családja életstílusát, a ház hőszükségletét, esztétikai prefrenciákat. Az nem igaz, hogy a cserépkályha jobb, mint a kandalló, vagy fordítva. Minden tüzelőberendezésnek megvan a maga helye. Végül a cserépkályha vagy a sparhelt között kezdtek vacillálni. Egy kompromisszumos megoldást javasoltunk, amelyet végül el is készítettünk: egy gyönyörű, kék csempékből készült cserépkályhát, amelyenek a felső részét hőálló vakolattal láttuk el.

Az építkezés egy új házban zajlott, ahol bár kint egész kellemes volt az idő, bent mégiscsak csípős hideg uralkodott. Szerencsére a háziasszony igazi angyal volt: minden nap több liter teával és ínycsiklandó harapnivalóval gondoskodott rólunk.

Együttműködés a cserépkályhás mester kollégával

Mivel nagyon sok volt ebben az időszakban a munkánk, és nem szerettünk volna senkit sem váratni, hogy gyorsabban elkészüljünk, segítségül hívtuk az egyik kollégámat, aki szintén cserépkályha építő mester, a fiaival együtt érkezett. Tapasztalataik összességében több mint 70 évre rúgtak! Azt hittük, hogy három napig fog tartani a munka, de végül kevesebb mint 15 munkaóra alatt elkészültünk. A harmadik napon már csak az autót kellett bepakolnunk és az átadást lebonyolítanunk.

A kályha technikai részletei között kiemelném a külső levegő bevezetéshez használt cső méretét. Az ügyféllel folytatott konzultáció során a tanácsaink alapján, a nagy távolságra való tekintettel ő alakította ki. A kályha levegőellátása legalább 180 cm² felületű lapos légcsatornát, vagy ennek megfelelő kör keresztmetszetű csövet igényelt. Megérkezésünk után ellenőrzitük, minden rendben volt, ügyfelünk a szigetelésről sem feletkezett meg!

Egyedi kivitelezésű dísz cserépkályha csempe

A „gyémántos” csempék közé egy díszcsempét is terveztem, amelyet egy sorral a tüzelőajtó fölé helyeztünk. Továbbá javasoltam, hogy néhány vakolt csempét cseréljünk ki egyedileg elkészített, szintén kék csempére, a felső, vakolt részen, pl.: három darab családi címert ábrázoló csempét – de az ügyfél úgy gondolta, erre nincs szükség. Egy próbát megért.

A fatüzelésű kályhát bőséges mennyiségű tűzálló anyaggal (samott téglák, samott lapok, cserép, égetett, tömör tégla, tűzálló agyaghabarcs) építettük meg, amely biztosítja a csempeköpeny és a vakolt felület egyenletes hőeloszlását (ezzel növelve a cserépkályha élettartamát) és legalább 24 órán át történő megtartását. Az ilyen konstrukció, ha megfelelően használják, legalább 25 évig kibírja újjáépítés nélkül.

A harmadik napon átadtuk a munkát, és megmutattuk az ügyfélnek, hogyan használja a kályhát. Meglepetésére elárultuk, hogy ebben a kályhában sütni és főzni is lehet! Bemutattuk, hogyan hozhatja ki belőle a legtöbbet, és felajánlottunk neki a kézzel készített agyagedényeket, amelyekben finom ételek készíthetők, miközben a kályha környezetének dekorációjaként is szolgálnak.

A projekt végeztével azonnal elindultunk Kelet-Szlovákiába, ahol egy másik kék cserépkályha és egy sparhelt várt ránk.

Similar Posts